DUŻY SUKCES Granarii

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów spotkało się z uznaniem w kraju i za granicą. Zostaliśmy nominowani do dwóch prestiżowych nagród!

Nasz projekt znalazł się w gronie 4 finalistów prestiżowego konkursu MIPIM Awards nazywanego branżowymi Oskarami.

Granaria rywalizuje w kategorii „Urban project” z inwestycjami realizowanymi w Brukseli - Tivoli Green City, w Moskwie - przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy - i La Cite Fertile na obrzeżach Paryża. Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których jury MIPIM wybrało 44 finalistów (po 4 w każdej z 11 kategorii). Rozstrzygnięcie konkursu 2 - 5 czerwca podczas uroczystości w Cannes.

Bardzo nasz cieszy również nominacja w kategorii INWESTYCJA ROKU plebiscytu „Pomorskie Sztormy”. Jest to wydarzenie organizowane przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto” i Pomorski Urząd Marszałkowski. Szczegółowe informacje oraz głosowanie odbywa się pod adresem http://pomorskiesztormy.pl. Głosowanie potrwa do piątku 13 marca. Laureatów „Pomorskich Sztormów” poznamy 24 marca podczas uroczystej gali w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

GRANARIA

ENGLISH VERSION

Przewiń w dół

Zacumuj na lata

Apartamenty w sercu starego miasta z widokiem na marinę

O PROJEKCIE

Granaria to wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy potrzeby nowoczesnego, europejskiego miasta z jednoczesnym poszanowaniem jego dziedzictwa i bogatej historii. To całościowy koncept miejski, w ramach którego powstaną apartamenty, punkty usługowe i handlowe, parking podziemny oraz nowoczesny hotel z licznymi salami konferencyjnymi. Całość projektu zwieńczy ogólnodostępny plac miejski oraz nowa kładka dla pieszych, która połączy go z centrum miasta.

Nazwa inwestycji nawiązuje do łacińskiego słowa oznaczającego spichlerz, a także do oficjalnej nazwy jednej z dawnych dzielnic Gdańska. To właśnie w tym miejscu już ponad 600 lat temu pojawiły się pierwsze spichlerze, których w momencie największego rozkwitu było aż 340. Niestety, zmieniające się potrzeby handlu i burzliwa historia miasta sprawiły, że Wyspa Spichrzów będąca przez lata sercem gospodarczym jednego z najważniejszych portów w Europie, stała się miejscem zapomnianym i opuszczonym.

Granaria, zaprojektowana zgodnie z duchem Nowego Urbanizmu, to powrót do klasycznej konstrukcji przestrzeni miejskiej, w oparciu o lokalną historię, klimat, ekologię, przemieszanie funkcji oraz tradycję budowlaną. Projekt zakłada zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy, tworząc jednocześnie nową przestrzeń z bogatą ofertą przeznaczoną zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób odwiedzających miasto. Dzięki temu Wyspa Spichrzów odzyska swoją dawną świetność znaną z czasów hanzeatyckich i będzie zachwycającą wizytówką Gdańska, a serce miasta znowu zacznie tętnić życiem.

Gdańsk w 1935 r.

Widok na Wyspę Spichrzów od strony Długiego Pobrzeża

HISTORIA WYSPY SPICHRZÓW

Hanza, czyli związek handlowy miast, powstała w połowie XIII wieku, a już w XIV wieku do Hanzy przystąpiły polskie miasta takie jak Gdańsk, Szczecin, Królewiec czy Elbląg. Gdańsk był największym z miast hanzeatyckich tej części Europy – dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych oraz w ujściu Wisły, stał się jednym z najważniejszych europejskich portów. Natomiast Wyspa Spichrzów była największym magazynem, gdzie w spichlerzach przechowywano np. zboże przywożone do Gdańska przez polskich flisaków, chmiel, drewno, konopie, len, wosk, sukno i wiele innych, często luksusowych towarów. Handel kwitł, miasto się rozwijało i bogaciło wraz ze swoimi mieszkańcami.

Granaria zlokalizowana jest na Wyspie Spichrzów - w samym sercu Gdańska. Wszystkie najważniejsze atrakcje miasta znajdują się w odległości zaledwie kilku minut spacerem. Takie położenie sprawia, że mieszkańcy Granarii będą mogli korzystać ze wszystkiego, co ma do zaoferowania miasto – licznych restauracji, kawiarni, kin, muzeów, teatrów czy sklepów, bez długich dojazdów czy stania w korkach. Marina Gdańsk, położona tuż obok, to wymarzone miejsce do realizowania pasji związanych z żeglowaniem i sportami wodnymi, a także możliwość podziwiania fantastycznych prezentacji flotylli jachtów przypływających na regaty. To nowy standard i zupełnie nowa jakość życia w Gdańsku.

Przystanki autobusowe i tramwajowe w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów zapewniają bezproblemowe i szybkie połączenia z pozostałymi częściami miasta. Dojazd do najważniejszych punktów komunikacyjnych łączących Gdańsk z innymi miastami zajmuje odpowiednio:

Dworzec kolejowy – 6 min.
Stacja SKM Gdańsk Śródmieście – 5 min.
Lotnisko Gdańsk – 22 min.

I ETAP PROJEKTU

Budynki apartamentowe z widokiem na Długie Pobrzeże

I ETAP

W pierwszym etapie inwestycji powstają budynki apartamentowe, zaprojektowane przez Studio Architektoniczne Kwadrat, w których zlokalizowanych będzie 136 przestronnych apartamentów z wyjątkowym widokiem na Długie Pobrzeże, Żurawia i Motławę. Parter każdego budynku wypełnią punkty usługowo-handlowe, a z myślą o komforcie życia mieszkańców powstaje Kładka Św. Ducha, która ułatwi bezpośrednią komunikację między wyspą a Starym Miastem.

Zwieńczeniem tego etapu jest budowa nowoczesnego hotelu, według projektu światowej klasy pracowni architektonicznej RKW z Düsseldorfu. 240 pokoi, sale konferencyjne, restauracje i punkty usługowo-handlowe zapewnią najwyższy komfort gościom przybywającym do Gdańska w celach turystycznych czy biznesowych. Z ulokowanego na 30 metrach tarasu widokowego będą oni mogli podziwiać piękno gdańskiej starówki, ujścia Motławy i jachtów zacumowanych w marinie.

Równocześnie prowadzone są prace, mające na celu usprawnienie komunikacji wewnątrz wyspy – przebudowa Mostu Stągiewnego, modernizacja układu drogowego oraz budowa dwupoziomowego podziemnego parkingu pod budynkami.

I ETAP PROJEKTU

136 apartamentów tuż nad Motławą

II ETAP PROJEKTU

500 mieszkań z mnogością punktów usługowych, niezbędnych mieszkańcom

II ETAP

W drugim etapie inwestycji powstaną budynki apartamentowe zlokalizowane w kwartale między ulicą Pożarniczą, a Basztową, według projektu pracowni Mąka Sojka Architekci. Zarówno sama architektura, jak i sposób wykończenia budynków piękną, czerwoną cegłą, bezpośrednio nawiązuje do stylu, w jakim budowane były historyczne spichlerze. Ponad 500 mieszkań o zróżnicowanym metrażu spełnia najwyższe standardy jakościowe i estetyczne, a jednocześnie daje przyszłym mieszkańcom możliwość szerokiego wyboru.

Dopełnieniem tej fazy inwestycji jest przebudowa mariny i zwiększenie liczby miejsc do cumowania jachtów, które dzięki przekształceniu Mostu Stągiewnego w most zwodzony będą mogły swobodnie poruszać się po Motławie i okolicach wyspy.

II ETAP PROJEKTU

Rzuty i aranżacja przykładowych mieszkań

1 POKÓJ

2 POKOJE

3 POKOJE

4 POKOJE

II ETAP PROJEKTU

Apartamenty w sercu starego miasta z widokiem na marinę

II ETAP PROJEKTU

Punkty usługowe i rekreacyjne: dbając o komfort mieszkańców zostaną
w pełni zabudowane sufitem, zapewniając maksymalne wyciszenie budynków

UDOGODNIENIA

Granaria oferuje swoim mieszkańcom zupełnie nową jakość życia wynikającą z unikalnego połączenia – zalet związanych z mieszkaniem w ścisłym centrum dużego miasta i jednocześnie w enklawie spokoju, w której płynnie przenikają się nowoczesność z elementami historycznymi. Mieszkańcy będą mieli do swojej dyspozycji wewnętrze patio wypełnione zielenią i starannie zaaranżowanymi miejscami do wspólnego wypoczynku. Koncept kawiarniano–restauracyjny, zlokalizowany na parterze, wraz z licznymi punktami usługowo-handlowymi, wznoszą komfort codziennego życia na nowy poziom. Jednocześnie mieszkańcy Granarii będą mogli korzystać z wszystkiego, co ma do zaoferowania duże miasto.

W myśl Nowego Urbanizmu nowopowstające przestrzenie miejskie powinny łączyć funkcje mieszkalne, usługowe i rekreacyjne po to, aby w najbliższym sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania móc pracować, robić zakupy, spędzać czas wolny, korzystając z oferty kulturalnej czy pójść do lekarza. Dodatkowo ta przestrzeń powinna być atrakcyjna wizualnie, przyjazna i bezpieczna.

Taka właśnie jest Granaria na Wyspie Spichrzów.

II ETAP PROJEKTU

Wewnętrzne patio wypełnione zielenią.

II ETAP PROJEKTU
 

Kładka św. Ducha

CELE PUBLICZNE

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców Gdańska i turystów, projekt Granaria to także inwestycje w przestrzenie publiczne, w ramach których zrealizowane zostaną obiekty ogólnodostępne i służące miastu:

1. Remont zewnętrznych ulic Wyspy Spichrzów (Chmielnej, Pożarniczej i Motławskiej), pieszego deptaku przy nadbrzeżu oraz przebudowa skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ulicą Chmielną

2. Przebudowa Długiego Pobrzeża

3. Przebudowa Mostu Stągiewnego na most zwodzony

4. Budowa ogólnodostępnej kładki dla pieszych łączącej północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem

5. Budowa południowej mariny z dodatkowymi miejscami na cumowanie jachtów

AUTORZY KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ CAŁEGO PROJEKTU GRANARII

AUTORZY PROJEKTU I ETAPU GRANARII

AUTORZY PROJEKTU II ETAPU GRANARII

MACIEJ MĄKA

RADOSŁAW SOJKA

„Inspiruje nas forma, bryła, której nadajemy znaczenia. Kształt, który określa funkcjonalność i przeznaczenie. Światłocień i tekstury definiujące charakter projektu. Przestrzenne narzędzie komunikacji. Nasz potencjał to zdolność adaptacji ze sceną otoczenia i poszanowanie kontekstu. Inspirują nas projekty wpływające na przestrzeń. Wyraziste i funkcjonalne. Nasza pracownia to zespół ludzi, dla których zmienianie rzeczywistości poprzez architekturę jest formą dialogu, sposobem na wyrażanie swoich obserwacji i interpretacji otoczenia.”

IMMOBEL POLAND:

IMMOBEL jest największym graczem na liście belgijskich deweloperów. Od momentu powstania – w 1863 roku, od ponad 150 lat grupa rozwija i sprzedaje innowacyjne projekty miejskie, w pełni dostosowane do aktualnych potrzeb miast i ich mieszkańców. Dzięki odważnej strategii i utalentowanemu zespołowi liczącemu stu pracowników, firmie udało się rozwinąć swoją działalność na arenie międzynarodowej – w Wielkim Księstwie Luksemburga i w Polsce. Łączny metraż portfolio firmy wciąż się rozwija i wynosi obecnie 850 000 m², o rynkowej wartości ponad 500 mln EUR, ustanawiając Immobel liderem branży deweloperskiej. Działająca od 2011 roku na rynku polskim firma zasłynęła rewitalizacją poznańskiego Okrąglaka, obecnie kończy prace przy projekcie zabytkowego warszawskiego Cedetu – budynku dawnego Smyka, i przygotowuje się do realizacji nowoczesnego wieżowca biurowego – Central Point, który będzie usytuowany przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Z kolei w Gdańsku z sukcesem prowadzi wielofunkcyjną inwestycję Granaria, zlokalizowaną na Wyspie Spichrzów.

MULTIBUD:

MULTIBUD jest firmą znaną w branży usług inwestycyjno-budowlanych od kilkunastu lat, a operującą na rynku w formie spółki jawnej i/lub działalności gospodarczej prowadzonej przez Wojciecha Ciurzyńskiego oraz członków rodziny. Wojciech Ciurzyński, jako aktywny budowniczy, od szeregu lat jest zaangażowany kapitałowo w projekty deweloperskie w Warszawie realizowane z partnerami we Włochach, na Ochocie, na Mokotowie oraz na Żoliborzu. Łączna wartość tych projektów przekracza 50 mln PLN. MULTIBUD W. Ciurzyński jest firmą zarejestrowaną w 2011 roku z intencją działania na wielką skalę poprzez stworzenie wehikułu inwestycyjnego z portfelem znacznych projektów deweloperskich pozyskanych do realizacji w dostatecznie silnych konfiguracjach partnerskich oraz w interesujących lokalizacjach w Polsce.

KONTAKT

Biuro sprzedaży: 503 722 080

info@granaria.pl